Karteladan Ton Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev dekorasyonu ile ilgili aldığınız kararlar, evinizde yapacağınız değişim fikirleri her zaman heyecan verici olsa da sonuçlar bazen tatmin edici olmayabilir. Özellikle duvar boyası söz konusu olduğunda renk seçiminde zorlanabilirsiniz. Evin konumu, aldığı ışık, odanın metrekaresi, mobilyalarınızla uyumu gibi konuların hepsini masaya yatırarak zevklerinizle örtüşen duvar rengini bulmak özenli bir ön çalışma gerektirir. Renk kartelası üzerinden bir renk seçme aşamasına gelindiğinde ise dikkat edilmesi gereken başka konular da ortaya çıkar. Gelin karteladan renk seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalara, doğru renk tonunu bulmanıza yardımcı olacak ipuçlarına göz atalım.

Renk Tonu Nedir?

Renk tonları, bir renge eklenen beyaz ya da siyah oranlarının değişmesiyle ortaya çıkar. Siyah renk eklenen ana renk koyulaşır. Beyaz renk eklenen ana renk ise daha açık bir tonda olur.

Renklerin karışımı sonucu ortaya çıkan bu yeni renkler sonsuz çeşitlilikte olabilir. Renk tonu, rengi oluşturan ışığın tayftaki yerine bağlı bir özelliğidir. Duvar boyası seçmeden önce incelediğiniz renk kartelası üzerinde yüzlerce renk tonunu bulmak mümkündür. Filli Boya nın geniş renk kartelası, tasarımınızı zenginleştirecek, ev dekorasyonunuza özgün bir üslup kazandıracak çeşitlilikte pek çok farklı alternatifi size sunar. Eviniz için doğru renk tonunu bulmak için birkaç küçük detaya dikkat etmeniz yeterlidir.

Renk Kartelası ile Doğru Renk Tonunu Bulmak

Önünüzde duran yüzlerce çeşit renk tonu arasından size uygun olanı bulmakta zorlanmanız gayet normal. Kartela üzerinde birçok farklı tonu bulunan renklerin duvarınızda nasıl duracağını hayal edemiyor, birden fazla renk tonu arasında kalıyor olabilirsiniz. Bu tür olumsuzlukları yaşamamak için karteladan renk seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktasını sizin için listeledik. Hayalinizdeki ana renge karar verdikten sonra renklere göre duvar boyaları arasından doğru renk tonunu bulabilirsiniz.

  • Boya uygulanacak olan odanın aldığı ışık çıkan sonuç üzerinde %100 etkilidir. Tüm gün ışık alan, aydınlık bir oda için renk kartelasından seçebileceğiniz renkler sınırsız seçenek sunar. Salonlar ve yatak odaları için seçeceğiniz renklerde daha açık tonları seçebileceğiniz gibi, koyu tonları da seçebilirsiniz. Grinin en güzel tonlarından oluşan Andezit serimizi inceleyerek istediğiniz tona karar verebilirsiniz.
  • Az ışık alan veya yalnızca yapay aydınlatma ile aydınlanan odalar için beğendiğiniz rengin açık tonunu seçmenizi öneririz. Az ışık aldığı için koyu tonlar odayı daha karanlık gösterecektir. Örneğin, bu türdeki bir odanızı mavi renge boyamayı düşünüyorsanız Rüzgar rengimizin Rüzgar 165 Rüzgar 195 gibi daha açık tonlarını seçebilirsiniz.
  • Dingin bir dekorasyon anlayışına eşlik eden tonlar genellikle bej alt tonları olur. Filli Boya renk kartelası üzerinde görebileceğiniz iç cephe renkleri olan Çakıllı Kum İstiridye Kremi Peri Bacası veya Humus ister klasik olsun ister modern tüm tarzlarla uyum sağlayacaktır.
  • Ormanların yeşil enerjisi evinize davet etmek için “Yaprak” rengimizin tonlarını deneyebilirsiniz. Yaprak rengi, Yaprak 185 , Yaprak 125 gibi koyu tonlu yeşillerden Yaprak 20, Yaprak 30 gibi yeşilin açık tonlarına kadar uzanan geniş bir ton skalası sunar.
  • Duvarlarınızda sarı, turuncu veya kırmızı gibi hareketli renkleri kullanmak istiyorsanız Limoni , Mango ve Karnaval renklerimizin tonlarını inceleyerek, kullanacağınız mekâna göre açık veya koyu tonunu tercih edebilirsiniz.