Duvarlarınız İçin 7 Adımda Renk Seçimi

Yaşam alanlarını düzenlerken tadilat, mobilya tercihi, kullanım alanlarının belirlenmesi gibi temel noktalardan sonra en önemli konulardan biri olan duvar rengi seçimi, ev dekorasyonunda belirleyici bir adımdır. İç mekan duvarlarında genellikle klasik, sade ve genel kullanımda yer alan renk seçimleri yapılsa da, son yıllarda ana renk tablosu hafiften değişime uğradı ve seçim yapmak için dikkat etmemiz gereken, detaylı bilgilere ihtiyacımız bulunuyor. Evimizde nasıl bir ortam yaratmak istediğimize göre duvar rengi seçimi yaparken evin detaylarını ve kendi dokusunu da göz önünde bulundurmak, doğru renkleri seçmek için en ideal yöntemlerden.

Renk Paletleri ve Renk Gruplarının İncelenmesi

Duvar boyası kataloğu ve renk paletlerini incelerken, karşımıza sonsuz ve karar vermekte zorlanacağımız benzerlikte renkler ve renk tonları çıkar. Renk seçenekleri çoğaldıkça, zorlanmaya başladığımızı hissettiğimiz an evimizdeki diğer detayları hatırlamak bize ipucu verecektir. Renk uyumunda temel hedef, alandaki tüm eşyaların, iç cephenin, yani dekorasyonun renklerinin birbiriyle uyumlu olmasıdır. Renk seçimi yaparken seçeceğiniz rengin istediğiniz ortamı yaratmanıza yardımcı olması gerekir. Burada evinizdeki tüm detaylar ve yaratmak istediğiniz ortam, hayalinizdeki rengi belirlemenize yardımcı olacak.

Öne Çıkarmak İstediğiniz Alanın Belirlenmesi

Her odanın kendine göre bir ısı haritasını çıkarmak istesek, belirli alanların soğuk, belirli alanlarınsa sıcak olduğunu görürüz. Bu alanlar göz önünde bulundurulduğunda odanın işlevi ve dekorasyon tarzına göre, renklendirmesi de değişkenlik gösterecektir. Örneğin, Amerikan mutfağa sahipseniz, oturma büfesi alanını daha zıt renkte tutabilir, çalışma, malzeme ve ekipman alanını da birbirine uygun olacak şekilde, yani ton sür ton renklerle tamamlayabilirsiniz. Böylece iki alanı birbirine uygun olacak şekilde bölmüş olursunuz.

Duvar Dekorasyonunuzun ve En Son Trendlerin Göz Önünde Bulundurulması

Duvar dekorasyonunda değişikliğe gitmek istiyorsanız tam zamanı, yeni yıla girerken yenilenmeye evinizden başlayabilirsiniz. Çoklu duvar aksesuarlarının yanı sıra büyük ama tek parça, duvar kağıtları ve sade ama çarpıcı duvar renkleri ilgi çekiyor. Ayrıca duvarlarda çiçek enstalasyonları ve yeşil bitki aranjmanları da, kış bahçeleri, verandaları ve geniş balkonları olanlar için doğru seçim. Çiçeklerinizi vazoda veya kurutarak kullanmak yerine duvarlarınıza panel içi yerleştirme uygulayarak sergileyebilirsiniz. En güzel duvar boyası renklerinin yer aldığı İç Cephe Renkleri ’nden ilham alabilir, bu yılın öne çıkan renklerinden 2023 Yansıt Renk Paleti ’ne göz atabilirsiniz.

Seçtiğiniz Renklerin Farklı Işık Ortamlarında Kontrolü

Duvarlar için renk seçiminde bulunmadan önce renk kartelasından inceleme yaparken rengin farklı ışık ortamlarında kontrolünü sağlarız. Ancak verimli bir sonuç alabilmek için bunun uygulama alanında yapılması gerekiyor. Eğer zamanınız varsa boyanın rengini, uygulama alanında 1-2 gün boyunca izleyin. Kontrolü, güneş alan bölgede yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun dışında çeşitli ışıklandırmalarla da renge bakmanız, rengin alacağı farklı alt tonları görmenizi sağlayacaktır.

Seçtiğiniz Renk/Renkler İçin En Doğru Ürünün Tercihi

Belirlediğimiz duvar renginin yanı sıra bu rengi doğru kullanabilmemiz için doğru ürün tercihi de oldukça önem taşıyor. Kullanım alanına göre ürün tercihi yaparsak, duvarın rengini ve boyayı koruyarak, aynı zamanda boyanın ömrünü uzatmış oluruz. Çocuk odaları ve mutfaklarda leke tutmayan özelliğine sahip ürünleri tercih ederken, banyolarda su bazlı, oturma alanlarında ise dekoratif ve nefes alan ürünler kullanılmalıdır.