Duvardan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Duvara sıçrayan yağ lekesi, ne kadar dikkatli olsanız da yaşayabileceğiniz problemlerden biridir. Evde kötü bir görüntü oluşturmasının yanı sıra en zorlu lekelerden biri olduğu için doğru temizleme yöntemleri kullanmanız önemlidir. Bu tarz problemlerle karşılaştığınız zaman ne yapmanız gerektiğine birlikte bakalım.

Duvardaki yağ lekesi, çıkarılması en zorlu lekelerden bir tanesidir. Özellikle mutfakta yemek hazırlarken oluşan lekeler mutlaka en kısa sürede temizlenmelidir. Yağ lekeli mutfak duvarlarının temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Lekenin zorlu bir yapısı olması temizlik sırasında duvara zarar vermenize neden olabilir. Bu nedenle yağ lekelerini çıkarmak için doğru temizlik ürünlerini kullanmaya özen göstermelisiniz. Yağ çözücü ürünler kuruyan lekeleri kısa sürede çözmenize yardımcı olacak pratik sonuçlar sağlar. Ancak gereğinden ağır kimyasal temizleyiciler duvar boyasının incelmesine hatta zamanla silinmesine sebep olabilir. Bu nedenle doğru ürünleri kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Temizlikte dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise hafif müdahaleler yapmaktır. Kullandığınız temizlik ürünlerinin kullanım talimatlarına dikkat edin ve çok sert baskı yaparak temizlemekten kaçının. Leke duvarda geniş bir alana yayılmışsa birden fazla bez veya sünger kullanmaya çalışın. Böylece yağlı yüzeyi daha etkili şekilde temizleyebilirsiniz. Yağ lekesini çıkarma konusunda uygulayabileceğiniz diğer bir husus ise ılık su kullanmaktır. Özellikle kurumuş lekelerde ılık su yumuşama sağlayarak temizliği daha kolay hale getirir. Yağ lekesini çıkardıktan sonra ise duvarınızı kurutmayı unutmayın. Islak kalan duvarlar rutubet oluşumuna daha yatkın hale gelir.


Duvardaki Yağ Lekesini Boya Kapatır Mı?


Duvardaki yağ lekesi standart boyalarla kapatılmaz. Leke temizlenmeden üzerine boya sürmek ise kalıcı bir çözüm sunmaz. Lekeli duvarı temizlemek için uygulayabileceğiniz adımları birlikte inceleyelim.

Leke temizliği sırasında veya farklı nedenlerden dolayı duvarda hasarlı bölgeler bulunuyorsa boya öncesinde Momento macun Momento macun kullanabilirsiniz. Macunun esneme özelliğine dair özel içeriği boya öncesi duvarlarınızda uygun pürüzsüzlüğü sağlar.

Daha sonra Filli Boya nın geliştirdiği leke örtücü boya olan Kapatan ürününü duvarınıza uygulayın. Kapatan ın termoplastik reçine esaslı yapısı duvar yüzeyindeki yağ, is, nikotin, ve rutubet gibi tüm izleri kusursuz bir şekilde kapatır. Üst düzey mat iç cephe boyası özel içeriği sayesinde izlerin tekrardan yüzeye çıkmasını da engeller. Ürünün dökülmeye ve rutubete karşı dayanıklı yapısı zamanla sararmaz ve ilk günkü beyazlığını korur. Leke örtücü boya aynı zamanda kurşunsuz ve aromasız yapıda olup sağlıklı bir çözüm sunar.

Kapatan boyayı sürdükten sonra ise boyanın tutunmasını arttırmak ve ekstra kalıcılık için yüzeye uygun olarak seçilen iç cephe astarını uygulayın. Son olarak duvarınız için dilediğiniz renkteki iç cephe boyasını uygulayın. Duvarlarınız artık ilk günkü kadar temiz görünüyor!


Duvarda Yağ Lekesi Oluşmaması İçin Önlemler


Evinizin duvarlarında yağ lekesi oluşmaması için bazı önlemler alabilirsiniz.


Temizlenebilir Boya Seçimi

Duvardaki yağ lekelerini önlemek için tam silinebilir ve yıkanabilir özellikteki Momento Silan ‘ı tercih edebilirsiniz. Silikon bazlı boyalar herhangi bir leke oluşumunda silinerek kolaylıkla temizlenebilir. Ayrıca temizlenebilir boyalar yüksek nefes alma özelliğine sahiptir. Böylece duvarlarınız temiz kalırken, uzun süre boyunca yeniden boyama ihtiyacı duymazsınız.


Yağ Lekelerine Karşı Koruyucu Ürün Kullanımı

Mutfakta yemek yaparken duvarlara yağ sıçrayabilir ve duvarınızda leke oluşmasına neden olabilir. Bu durumu önlemek için ocak yanı duvar koruyucuları ya da yağ sıçratmaz ürünleri kullanabilirsiniz. Evinizin duvarlarındaki en zorlu lekeleri ve izleri kapatmak, Filli Boya sayesinde artık çok daha kolay! Siz de Filli Boya nın geniş ürün seçkisindeki ürünlerden yararlanarak daha pürüzsüz, temiz ve kolay silinebilir duvarların konforunu yaşayabilirsiniz.